KERONG Mini DC12V / DC24V Electronic Cabinet Lock
Shenzhen Kerong Industry Co., Limited
Contact Now
Brand Name : KERONG
Model Number : KR-S5243
Certification : CE/RoSH/FCC
Place of Origin : China
MOQ : 1 piece
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,PayPal
Supply Ability : 50,000 pieces per month
Delivery Time : 5-15 days working time
Lock Name : Small Automatic Mini Lock
Model : KR-S5243
Material : Zinc Alloy
Warning Voltage : DC12V/DC24V
Working Current : 2.4A/1.2A
Size : 52*43*14.5 mm
Working Temperature : -20℃~ +60℃
Working Life : 500,000 times
Free samples : ≤3 pcs
Contact Now
Mini Electric Locker Latch Electronic Cabinet Locks
PRODUCT parameter
Model KR-S5243
Brand KERONG
Size 52*43*14.5 mm
Weight with lock hook 126g
Material of lock body Zinc Alloy
Working voltage DC12V/DC24V
Working current 2.4A/1.2A
Maximum power 28.8W
Working temperature -20~ +60
Working humidity 5% ~ 85%RH
Working life 500,000 times
Sample Accepted
OEM Accepted
Test Salt spray testing 48 hours
Signal detection (open/close) QIAOH
Certification
CE; FCC; RoHS
1. Solenoid driven, support 12V & 24V.
2. QIAOH micro detective switch with 500,000 times operating life.
3. Mechanical emergency lever, can be unlocked manually in case of power failure.
4. AWG24 wires with PVC protecting tube.
5. Support customizing wires and connectors.
Feel free to contact us for more information, we sincerely welcome your inquiry.
Hot Tag: 12V Lock, Electric Magnetic Latches, Customizable, Economy, Suppliers